Aktuálne téma č.1. No každá strana ma na to iný názor. DDS-ky to vidia inak, Sociálna poisťovňa úplne ináč. Jedni vravia zostať, druhí odísť. Internetom sa šíri mnoho debát, článkov a videí na túto tému. Tak ako teda? Väčšina z vás tiež dostala list zo Sociálnej poisťovne (SP), niektorí sa už rozhodli, iní nie. Ja v druhom pilieri zostávam. Otázkou ale je, či bude stačiť ?
Zostať alebo odísť ?
Tým, že do II. piliera neplatím nič navyše ako odvody, ktoré aj tak posielam do SP, už to je výhoda. Navyše peniaze sú mojim majetkom. Mám k nim síce prístup až pred nástupom na dôchodok, ale aj tak ho nechcem darovať štátu.
Ďalší dôvod je, že už ani prvý by bez dotácií štátu nemohol existovať. A čo o 30 rokov, keď pôjdem do dôchodku ja? Ako píše SP vo svojom liste: „Je takmer nemožné predpovedať vývoj na niekoľko desiatok rokov dopredu, avšak práve preto treba starostlivo zvážiť všetky uvedené faktory, ktoré ovplyvňujú váš budúci dôchodok z druhého piliera“ a to platí aj pre prvý.
Porovnanie I. a II. piliera
Na obrázku nižšie je porovnanie, ako by podľa súčasných zákonov a podmienok vyzeral dôchodok z II. piliera o 40 rokov.
Napriek mnohým výhodám proti prvému pilieru, má aj ten svoje muchy. Štát bude mať na oba vždy dosah, môže meniť pravidlá, posúvať hranicu odchodu do dôchodku alebo to aj zrušiť.
IV. pilier
Vravíte si „To je čo?“ Je to sporenie na vlastný dôchodok. Keďže na štát sa spoliehať nedá, sporím si popri štátnych pilieroch vo svojom „štvrtom“ 🙂
Princíp je síce podobný, ale výsledok iný. Ide o investovanie do podielových fondov. Programov na investovanie je na výber veľa napr. ako Pioneer, C-Quadrat a podobne. Rozdiel je ale vo výnosoch voči DDS. Tie sú omnoho vyššie, navyše peniaze sú stále mojim majetkom a mám k nim kedykoľvek prístup.
Dôležité sú výber a správne nastavenie investičného programu. Ak vás zaujíma koľko by ste si potrebovali sporiť na vlastný dôchodok, neváhajte a kontaktujte ma.