Refinančný boom?!

2121.marca 2016 vstúpi do platnosti nový zákon o úveroch na bývanie. Už teraz „fičia“ pojmy ako refinančný klondike, žatva, hypo-kanibalizmus a pod. Stačia „správne namotivovaní“ pracovníci bánk, sprostredkovatelia, aktuálne nízke úrokové sadzby ( od 1,49% p.a.) a asi to tak aj dopadne.

Čo sa vlastne zmení

Najdiskutovanejšou zmenou a zároveň najväčším lákadlom na prenos hypotéky je zníženie pokuty za predčasné vyplatenie na max.1% z istiny. Oproti terajším 4 až 5% je to pozitívna zmena. Skôr ako sa rozhodnete refinancovať mimo výročia fixácie, spravte si prepočet (alebo požiadajte svojho sprostredkovateľa či bankára ), kde budú zarátané všetky náklady súvisiace s refinancovaním, nielen pokuta! Tu patria napr. poplatok za vyčíslenie zostatku a vystavenie súhlasu o predčasnom splatení úveru ( 15 -150,- € ), ak nemáte starší a bankou akceptovateľný znalecký posudok ( 120 -150,- € ), poistenie a pod.

Hlavne je rozdiel, či Vám končí fixácia tento rok alebo o 2-3 roky. Aj keď aktuálne nízke úroky sú lákavé. Preto musí byť nová splátka o toľko nižšia, aby prevýšila celkové náklady s prenosom úveru!

Ďalšie zmeny

Keďže v lesoch ešte zostalo pár stromov, nový zákon prinesie aj viac administratívy, dostanete o úverovej ponuke viac informácii,  jednotný Európsky štandardizovaný informačný formulár (ESIS).

Po novom budú mať banky oznamovaciu povinnosť o dôvode zamietnutia úveru. To je ďalšie plus.

Sprostredkovatelia by mali zverejňovať svoje provízie za sprostredkovanie hypotekárneho úveru klientom. Finanční agenti mali informovať aj o rozdieloch v províziách jednotlivých finančných inštitúcií. Veritelia zas majú povinnosť poskytnúť údaje o úveroch aspoň do jedného elektronického registra údajov.

Poslednou (ťažko povedať či pozitívnou) zmenou je možnosť odstúpiť úverovej zmluvy do 14 kalendárnych dní bez udania dôvodu a takisto bez akejkoľvek sankcie zo strany banky.[wysija_form id=“1″]